Dlaczego spedycja jest łatwa
Spedycja lotnicza widziana oczami Klienta wygląda na złożony i bardzo trudny proces. W rzeczywistości tak też jest – i dobrze, ponieważ wtedy możemy wykazać się profesjonalną znajomością tego zagadnienia spedycyjnego.
Praca z dobrym spedytorem ze strony Klienta wymaga przekazania wyłącznie podstawowych informacji dotyczących transportowanych towarów oraz udzielania odpowiedzi na zadawane pytania.
Podczas importu towarów są to między innymi:
1. Dane dotyczące ładunku
- nazwa i parametry
- waga, wielkość partii (od tego zależy dobór odpowiedniej metody przewozu)
- warunki dostawy
2. Dane dotyczące Załadowcy
- nazwa i adres
- telefon kontaktowy / e-mail
- osoba kontaktowa prowadząca dany kontrakt
3. Relacja przemieszczania towaru
- port załadunku
- port wyładunku
- miejsce podjęcia towaru
- miejsce dostawy towaru
4. Dodatkowe usługi
- przeładunki
- odprawa celna
- rewizja
- ubezpieczenie
Dysponując kompletem informacji podejmujemy się realizacji zlecenia spedycji lotniczej.
W oparciu o przekazane dane dokonujemy kalkulacji naszej usługi. W momencie akceptacji oferty przesyłamy Klientowi potwierdzenie przyjęcia zlecenia i rozpoczynamy pracę podczas której:
- kontaktujemy się ze spedytorem będącym naszym partnerem w kraju załadowcy i przesyłamy mu dane otrzymane od Zleceniodawcy
- nasz partner nawiązuje kontakt z załadowcą i organizuje odbiór ładunku od załadowcy w celu przekazania go przewoźnikowi lotniczemu w porcie załadunku
- w momencie nadania towaru nasz partner przekazuje nam lotniczy list przewozowy (AWB – Air Waybill) będący dowodem zawarcia umowy przewozu. Air Waybill jest dokumentem wartościowym na podstawie którego dokonać można odbioru przesyłki w porcie docelowym.
Abyśmy mogli szybko i sprawnie przygotować ładunek do odbioru, dalszej spedycji lub odprawy celnej konieczne jest przesłanie nam poniższych dokumentów.
1. Dotyczące przesyłki
- faktura handlowa
- tłumaczenie faktury (jeśli nie jest dwujęzyczna)
- packing list
- świadectwo pochodzenia (jeśli jest wymagane)
- ewentualnie innych dokumentów, które są ważne w przypadku danego ładunku (np. kontyngent, pozwolenie importowe, świadectwo zdrowia i inne)
2. Dotyczące podmiotu
W przypadku przedsiębiorcy:- wypis z rejestru działalności lub KRS
- NIP
- Regon
- upoważnienie dla naszej agencji celnej
- kopia dowodu osobistego
- upoważnienie dla naszej agencji celnej
Gdy ładunek przybył do portu zgłaszany jest do odprawy celnej w odpowiedniej procedurze (odprawa importowa/tranzytowa lub inne procedury gospodarcze).
Po dokonaniu odprawy importowej przesyłamy informację o wysokości zobowiązań celno-podatkowych i po ich opłaceniu ładunek zostaje zwolniony spod dozoru celnego.
W chwili uiszczenia należności celno-podatkowych podejmujemy ładunek z portu i dostarczamy go do docelowej lokalizacji.
Fakturę za nasze usługi wystawiamy po dokonaniu wszelkich powyższych formalności.
Czy wiesz, że?
Załadowca – inne określenie eksportera, przeważnie jest to firma albo osoba, od której rozpoczyna się transport ładunku do kupującego.